Regały przepływowe to przede wszystkim jeszcze bardziej efektywne składowanie ładunków i towarów. Korzystając z siły grawitacji, towary składowany na regałach wkładamy od strony załadunku poruszają się w dół. Dzięki temu towar jest bardziej skondensowany i ściślej ułożony. Co pozwala oszczędzić miejsce. Regały przepływowe umożliwiają wyjęcie później tego produktu od strony przeznaczonej do rozładunku (zgodnie z zasadą FIFO).
Na początek sprawdźmy jakie są główne korzyści z wykorzystania regałów przepływowych w magazynie:
Regały przepływowe paletowe oparte są na wyjątkowej konstrukcji, którą wyróżnia stałe nachylenie bieżni, po której przesuwa się ładunek w stosunku do płaszczyzny poziomej. Dzięki temu składowanie odbywa się z wykorzystaniem bieżni wałkowych. To na nich palety, wykorzystując siły grawitacji, przemieszczają się z miejsca, gdzie towary zostały załadowane do miejsca ich odbioru, znajdującego się na drugim końcu bieżni. Bieżnia, po której przesuwają się towary skonstruowana jest z ramy, w której zamontowano wałki i dodatkowe elementy konstrukcyjne:
Każdy producent czy dystrybutor, bez względu na profil działalności, przywiązuje ogromną wagę do wyposażenia i organizacji pracy magazynu. Magazyn to nieodłączna część produkcji, to tam magazynowane są wyprodukowane towary i przygotowywane do transportu. Stamtąd wyruszają w drogę do odbiorców. Logistyka przechowywania i załadunku oraz wyładunku towarów decyduje o sprawnym transporcie i rzetelnej realizacji kontraktów.
Użytkownik decydując się na wdrożenie w magazynie systemu regałów przepływowych, przede wszystkim minimalizuje uszkodzenia towarów i straty, jakie mogłyby powstać, przy niedotrzymaniu standardów logistyki magazynowania. Z pewnością są to regały, które warto rozważyć i przemyśleć korzyści z posiadania tak sformatowanego systemu magazynowania.
Na regałach przepływowych można składować towary o różnym obciążeniu. Warto przed zakupem zastanowić się jakie maksymalne obciążenie jest nam obecnie i potencjalnie w przyszłości potrzebne. Obsługa korzystająca z regałów przepływowych ma do nich niezależny dostęp z obu stron regału, dzięki czemu zyskuje się na czasie i przestrzeni magazynu w takcie manipulowania paletami. Regały przepływowe umożliwiają również wyraźne rozdzielenie strefa załadunku i wyładunku, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa w magazynie.
Najważniejszym celem każdego dysponenta magazynu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni składowania towarów oraz zapewnienie drożności dróg transportowych. Przemieszczanie towarów w magazynie musi odbywać się w sposób bezpieczny dla nich, ale i dla obsługi, odbywać się sprawnie i opierać się na z góry przewidzianych schematach. Optymalnie jest również, gdy drogi transportowe biegną w magazynie w obie strony jednocześnie, gdy wywóz i wprowadzenie towarów do magazynu mogą odbywać się równolegle.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu zapewniają regały przepływowe. Dzięki nim organizacja składowania może odbywać się wg zasady FIFO, która umożliwia rozróżnianie odpowiednich dostaw. Podczas przygotowywania towarów do załadunku, obsługa magazynu bez problemu sięga po takie, które są pierwsze na regale, czyli takie, które jako pierwsze znalazły się na regale i jako pierwsze z niego wyjeżdżają. W ten sposób użytkownik magazynu zapewnia sobie równowagę ekonomiczną, taki obrót towarów bowiem umożliwia sprzedaż towaru w cenie, która nie powinna być niższa niż cena zakupu.