Regały wysokiego składowania to dobry sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni magazynu. Od ponad 20 lat zajmujemy się kompleksową sprzedażą regałów wysokiego składowania. Od projekt i doradztwo, po montaż i demontaż starych regałów oraz regularne przeglądy techniczne i serwis.
Działamy rzetelne i terminowo oraz stawiamy długofalową współpracę. Rozwiązania, które proponujemy i wdrażamy są tworzone na bazie wieloletniego doświadczenia, bogatej wiedzy technicznej oraz przede wszystkim na dokładnym poznaniu potrzeb Klienta.
Regały wysokiego składowania stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Są przeznaczone do składowania materiałów ponadgabarytowych oraz materiałów o bardzo dużej wadze. Odpowiednia konstrukcja regałów pozwala w optymalny sposób wykorzystać powierzchnię magazynu oraz w bezpiecznie przechowywać towary ponadgabarytowe.
Regały wysokiego składowania zapewniają stosunkowo łatwy dostęp do każdej jednostki magazynowej a także w istotny sposób ułatwiają kontrolę stanu magazynu. Ich konstrukcja składa się z ram nośnych oraz zawieszonych na nich poziomych belek, zwanych również trawersami.
Obecnie możliwa jest produkcja regałów wysokiego składowania o wysokości przekraczającej 40 metrów, przy czym wymagają one zastosowanie specjalistycznych układnic, które są obsługiwane przez systemy zautomatyzowane. Z kolei do regałów, które nie przekraczają 14 metrów używa się z powodzeniem wózków trójstronnych.
Konstrukcja regałów składa się z elementów nośnych – ram i belek – profilowanych z blach, a następnie malowanych proszkowo. Do montażu ram wykorzystuje się śrubki i nakrętki M10. Funkcjonalna budowa daje nieograniczoną swobodę w łączeniu i rozbudowie półek w kierunku pionowym i poziomym.
To umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Wykorzystana konstrukcja jest atrakcyjna cenowo przy jednoczesnej gwarancji dużej wytrzymałości i maksymalnym obciążeniu półek przez lata dzięki mocnym i wytrzymałym profilom.
Atuty regałów paletowych wysokiego składowania obejmują nie tylko dużą funkcjonalność w kontekście składowania palet i dostępności do nich, czy maksymalnego wykorzystania powierzchni magazynowej. Istotna jest także elastyczne konstrukcja umożliwiająca swobodne łączenie konstrukcji i tworzenie dowolnej szerokości ciągi.
Dzięki konstrukcji elementów nośnych możliwa jest również regulacja wysokości belek poprzecznych co pozwala na szczegółowe dopasowanie rozmiarów wymiarów do potrzeb. Zróżnicowane rozmiary ram o kilku szerokościach przekrojów oraz belki o różnych kształtach i wymiarach pozwalają na zaprojektowanie konstrukcji o różnej nośności i formie dostosowanej do oczekiwań Klienta.
Wysokość regałów i wszystkie rozmiary są dopasowane indywidualnie. Maksymalne obciążenie pojedynczego segmentu może sięgać nawet do 20 ton. Regały można wyposażyć również w odbojniki boczne i narożne, wzmocnione wypełnienia półek, czy elementy takie jak separatory belek, panele metalowe czy ograniczniki palet.
Regały wysokiego składowania są najlepszym rozwiązaniem polecanym w przypadku składowania towarów na paletach. Do ich kluczowych zalet należy zoptymalizowany rozmiar zapewniający szybki dostęp do składowanych towarów.
Długości półek często dostosowane są do rozmiarów palet najczęściej występujących na rynku: palet typu EPAL-EUR (800x1200mm) lub często wykorzystywanych palet przemysłowych (1200x1200 mm).
Najczęściej eksploatowane są regały wysokiego składowania o charakterystycznej konstrukcji szkieletowej (ramowej). Często wykorzystuje się także regały stałe wspornikowe, wjezdne i przejezdne, które są obsługiwane przy pomocy specjalistycznego sprzętu mechanicznego.
Regały wjezdne drive-in pozwalają na pełne wykorzystanie powierzchni. Redukując liczbę korytarzy między regałami do minimum zaoszczędzamy nawet do 85% miejsca. Wózki widłowe mogą wjechać do wnętrza regału, aby umieścić palety jedna za drugą, na solidnych szynach nośnych.
Regały wspornikowe cechują się budową wielogabarytową umożliwiającą wjazd do ich wnętrza wózków jezdniowych podnośnikowych jak również składowanie na podporach wspornikowych dużej ilości palet ładunkowych. Regały magazynowe wspornikowe możemy podzielić na: regały wjezdne, w których paletowe jednostki ładunkowe umieszcza się i pobiera tylko z jednej strony oraz regały przejezdne, gdzie paletowe jednostki ładunkowe umieszczamy z jednej strony a pobieramy z drugiej.
Trzeba pamiętać, że w tym typie regałów wysokiego składowania, nie mamy bezpośredniego dostępu do wszystkich ładunkowych jednostek paletowych, które są składowane w ich wnętrzu. Ponadto średni wskaźnik wypełnienia ładunkiem takich regałów wynosi zaledwie około 50% ich całkowitej pojemności, gdyż nigdy ich wszystkie gniazda nie są całkowicie zapełnione.
Natomiast gdy regał wspornikowy (zblokowany) posiada konstrukcję przystosowaną do obsługi od wewnątrz jednostek ładunkowych przez wózki wahadło natomiast od zewnątrz jest obsługiwany przez wózki widłowe podnośnikowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie dedykowane do magazynów składujących towary masowe, gdyż wykorzystanie wózków wahadłowych eliminuje konieczność wjeżdżania wózków widłowych do wnętrza regałów.
Regały paletowe to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do składowania towarów w magazynach i zakładach przemysłowych. Nawet przy bardzo dużych ilościach produktów, utrzymanie porządku i kontrola stanów magazynowych jest zdecydowanie łatwiejsza. Regały wysokiego składowania, regały paletowe rzędowe lub wjezdne to konstrukcje, które są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia.
Dzięki wysokiej nośności możemy przechowywać bardzo dużą liczbę towarów, przez wiele lat. Pomożemy Ci znaleźć system regałów, który będzie najlepiej pasował do Twoich potrzeb. Wszystkie z naszych regałów wysokiego składowania można dodatkowo konfigurować za pomocą licznych akcesoriów i rodzajów półek. Zadbamy o to, aby dostępna powierzchnia magazynu była wykorzystana jak najbardziej optymalnie.
Na to jaki system regałów wybierzemy składa się wiele czynników ekonomicznych, logistycznych, ale także bezpieczeństwa. Niezwykle istotną kwestią przy użytkowaniu regałów wysokiego składowania jest zachowanie bezpieczeństwa pracy. Kluczowe znaczenie odgrywa stan techniczny palet, które wraz z ładunkiem zostaną wstawione do regałów.
Zapewniamy regularne przeglądy techniczne i serwis regałów. Złamanie choćby jednej palety ustawionej na regale na wyższym poziomie składowania może doprowadzić do uszkodzeń i trwałego odkształcenia poszczególnych elementów regału, gdyż podczas spadania paleta może obciążyć jednostkę znajdującą się niżej.
Warto przeprowadzać regularne przeglądy wszystkich regałów, aby sprawdzać czy wartości dopuszcalnych okształceń znajdują się w normie. Zostały one określone w normie PN-EN 15635:2010 "Stalowe statyczne konstrukcje do składowania. Regały paletowe o zmiennej konfiguracji".
Kolejne zagrożenia pojawiają się podczas obsługi regałów przez wózki podnośnikowe z powodu ryzyka licznych kolizji. Dlatego operator wózka widłowego musi zachować wysoki poziom precyzji i rozwagi, gdyż wykonuje manewry w miejscu oddziaływania potencjalnego zagrożenia.
Wykorzystując regały wysokiego składowania, jak przy każdym typie regałów ważne jest, aby znajdowały się na nich tabliczki o obciążeniach dopuszczalnych. Najlepiej w widocznym miejscu, żeby pracownicy z nich korzystający mieli do nich łatwy dostęp. W razie uszkodzeń powstałych w wyniku eksploatacji lub nieprzewidzianych zdarzeń, możemy szybko i sprawnie naprawić, lub wymienić zepsute części w trakcie serwisu.